Microsoft Excel Düşeyara Fonksiyonu

Bir çok insanın işe girişlerinde CV’lerine rahatlıkla biliyorum diye not düştükleri programdır Microsoft Excel. Bir çokları ise (like me) yıllarca kullanmış olmalarına karşın hala Excel konusunda yeterli deneyimlerinin bulunmadığını belirtirler. Excel hazır fonksiyonları ve artı olarak kod desteği ile size hesaplama ile ilgili bir çok konuda çözüm olur.

Bu yazımızda DÜŞEYARA Fonsiyonu’ndan bahsetmeye çalışacağım.

Tablomuzda sıralı halde bir listemiz var. DÜŞEYARA fonksiyonumuz ile yeni bir tablo oluşturacağız.

Amacımız soldaki tablomuzda bulunan verileri DÜŞEYARA ile sağdaki tablomuza aktarabilmek. Fonksiyonlar arasından DÜŞEYARA fonksiyonunu seçerek işlemlerimize başlıyoruz.

Aranan_değer” alanına ikinci tablomuzda bulunan seçtiğimiz hücrenin başındaki değeri giriyoruz. Bu değeri elle girmek yerine hücre seçerek de girebiliriz. Biz örneğimizde elle değer girdik.

Tablo_dizisi” alanına, oluşturacağımız değerin bulunduğu alanı girmemiz gerekiyor. Bu alan verilerimizi çekeceğimiz tablomuz olacak.

Sütun_indis_sayısı” alanında, aradığımız değer tablomuzun soldan itibaren kaçıncı sütununda ise bu değeri yazıyoruz. Bizim tablomuzda kullanmak istediğimiz değerimiz tablomuzun 4. sütununda.

Aralık_bak” alanında sonucumuzun tam eşleşmiş olarak döndürülmesini istiyorsak “YANLIŞ” ya da “0” girişi yapmamız gerekiyor.

 

Böylece fonksiyonumuz tamamlanmış oluyor. Bunun karşılığında bize ilk tablomuzda bulunan doğru değeri alıp getiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *